Zabawa z dzieckiem: Jak zachęcić dziecko do kreatywnego myślenia?

Redakcja

14 marca, 2024
Zabawa z dzieckiem to świetny sposób na zachęcenie go do kreatywnego myślenia. Możesz wykorzystać różnego rodzaju gry i zabawy, aby pomóc mu lepiej zrozumieć otaczający go świat i uczyć się nowych rzeczy. Kreatywne zabawy to świetny sposób na pomoc dziecku w rozwoju. Zachęcaj dziecko do częstego ich wykonywania i cieszcie się razem czasem, który spędzacie.

Zabawy na deszczowe dni

Deszczowe dni to świetna okazja do zabawy! Nie musisz się ograniczać do siedzenia w domu i oglądania telewizji. Pomyśl o kreatywnych sposobach na spędzanie czasu z dzieckiem. Możesz wspólnie układać puzzle, grać w gry planszowe lub nawet tańczyć w deszczu! Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko rozwijało kreatywność, warto wypróbować następujące zabawy:
 • Zróbmy kolorowe plamy!
Weź kilka kolorowych kartoników i mazaków. Narysuj na każdym z nich jakąś prostą figurę. Możesz np. narysować kółko, kwadrat lub trójkąt. Następnie pokrój każdy kartonik na kilka mniejszych kawałków. Teraz Twoje dziecko musi ułożyć wszystkie kawałki w jedną całość, tak aby powstała oryginalna figura.
 • Gra w karty
Do tej gry potrzebujesz jednej talii kart (54 karty). Możesz również użyć kart do gry w memory, jeśli masz taką możliwość. Rozłóż wszystkie karty na stole lub podłodze. Twoim zadaniem jest ułożenie ich w 4 rzędach po 13 kart. Każdy rząd to jeden z kolorów: czerwony, niebieski, zielony lub żółty. Możesz układać karty w dowolnej kolejności, ale musisz pamiętać o tym, aby każdy rząd miał taki sam kolor.
 • Zabawa w chowanego
Ta gra jest idealna dla dwóch lub więcej osób. Jedna osoba jest „chowającym się”, a pozostali szukają go. Chowający się może ukryć się w dowolnym miejscu, ale musi pamiętać, aby nie ukrywał się w miejscach, które mogą być niebezpieczne. Pozostali gracze mają 5 minut na znalezienie chowającego się. Jeśli uda im się to zrobić, wygrywają grę. W przeciwnym razie chowający się wygrywa.

Zabawy muzyczne dla całej rodziny

Każdy rodzaj muzyki może być świetną zabawą dla całej rodziny. Można wybrać jeden utwór i wykonywać go razem, albo można stworzyć własną muzykę na żywo. Poniższe pomysły na zabawy muzyczne sprawią, że każdy członek rodziny będzie się bawił i śpiewał:
 • Gra na instrumentach – można kupić instrumenty dla całej rodziny lub stworzyć je samemu. Wszyscy mogą się bawić grając na swoich instrumentach (przykładowe wskazówki jak je zrobić będą poniżej).
 • Śpiewanie piosenek – wybierzcie ulubioną piosenkę i śpiewajcie ją razem. Możecie także stworzyć własne piosenki o rodzinie.
 • Taniec – muzyka sprawia, że chce się tańczyć. Każdy członek rodziny może podążać za rytmem i tańczyć według własnego uznania.
 • Tworzenie muzyki – jeśli ktoś w rodzinie ma talent muzyczny, możecie stworzyć wspólnie muzykę. Możecie także nagrać własną piosenkę lub instrumentalną.
 • Słuchanie muzyki – posłuchajcie razem ulubionej płyty lub skomponujcie playlistę utworów, które lubicie. Możecie także obejrzeć koncert online lub film muzyczny.
Zabawy muzyczne to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną. Każdy członek rodziny może brać udział w zabawie i cieszyć się muzyką.
mamowymioczami mama tworcze zabawy dzieci

Zabawy plastyczne z recyklingu

Plastyczne zabawy z recyklingu to świetny sposób na rozwijanie kreatywności dziecka. Można z nich stworzyć wiele różnych rzeczy, a dziecko będzie się przy tym bawić. recykling to także świetna okazja do nauki o ochronie środowiska. Pamiętaj, aby zawsze korzystać z bezpiecznych i ekologicznych materiałów. Do plastycznych zabaw z recyklingu można użyć m.in. kartonów po mleku, puszek, butelek plastikowych, opakowań po jajkach, gazet, kolorowych papierów. Oto kilka pomysłów na plastyczne zabawy z recyklingu:
 • Mozaika ze śmieci
Potrzebne będą: karton po mleku, kawałki kolorowego papieru lub inne materiały plastyczne (np. farby, kredki, bibułki), klej. Wycinamy kawałki kartonu i kleimy je na kartce papieru. Następnie możemy je ozdobić dowolnie kolorowymi materiałami plastycznymi.
 • Wiosenny wianek ze śmieci
Potrzebne będą: butelka plastikowa, kawałki kolorowego papieru lub inne materiały plastyczne (np. farby, kredki, bibułki), klej, nożyczki. Butelkę plastikową należy pociąć na małe kawałki i uformować z nich wianek. Następnie możemy go ozdobić dowolnie kolorowymi materiałami plastycznymi.
 • Gitary ze śmieci
Potrzebne będą: puszki po napojach, kawałki kolorowego papieru lub inne materiały plastyczne (np. farby, kredki, bibułki), nożyczki, klej. Puszki po napojach należy pociąć na małe kawałki i uformować z nich gitary. Następnie możemy je ozdobić dowolnie kolorowymi materiałami plastycznymi.
 • Kule ze śmieci
Potrzebne będą: opakowania po jajkach, kawałki kolorowego papieru lub inne materiały plastyczne (np. farby, kredki, bibułki), nożyczki, klej. Opakowania po jajkach należy pociąć na małe kawałki i uformować z nich kulki.

Zabawy edukacyjne w ogrodzie

Ogród to świetne miejsce na zabawy edukacyjne dla dzieci. Można tu znaleźć wiele roślin i zwierząt, które mogą stanowić interesujące obiekty do obserwacji i badań. Zabawa w ogrodzie może być świetnym sposobem na rozwijanie kreatywności i wyobraźni dziecka. Pomysły na zabawy edukacyjne w ogrodzie:
 • Poszukiwanie skarbu – ukryj przed dzieckiem jakiś przedmiot w ogrodzie i pozwól mu go znaleźć, np. kamień lub kawałek drewna. Podczas poszukiwań można rozmawiać o tym, jakie rośliny i zwierzęta można znaleźć w ogrodzie.
 • Zabawa w chowanego – rozstaw kilka krzeseł w różnych miejscach w ogrodzie i pozwól dziecku biegać między nimi, ukrywając się za roślinami.
 • Obserwowanie owadów – posadź w ogrodzie kilka roślin, które przyciągają owady. Zamień się w leśnika i obserwuj razem z dzieckiem, jakie owady przychodzą do tych roślin. Można też zrobić domki dla owadów, używając kartonów lub drewnianych skrzynek.
 • Zabawa w sadzenie roślin – posadź w ogrodzie kilka roślin i pozwól dziecku je podlewać. Naucz je także, jak prawidłowo pielęgnować rośliny, aby się dobrze rozwijały.
 • Skakanie po kamieniach – ułóż kilka kamieni w równych odstępach i pozwól dziecku skakać między nimi. Zamień to w grę i dodaj więcej kamieni, aby utrudnić skakanie. Można także ułożyć kamienie w różnych kształtach i pozwolić dziecku skakać po nich, np. w kształcie liter lub cyfr.

Polecane: